01.03.24

Tervisest

Veebruari viimane päev, mida ainult üle nelja aasta saame näha, libises käest nagu terve veebruar isegi. Olen siin iga päev usinalt proovinud Kirkele oma häält anda. Kuid ta ei kipu karvavõrdki oma viiendalt kohalt liikuma. Nüüd hääletatakse 5 "parimat". Kuigi eks see ole konksuga, sest võid osta ka hääli. Ja mu neiu on leppinud, et meil väga kopsakat rahakotti pole.

Ja siis olen iseendaga tegutsenud. Kunagi ammu kirjutasin oma tervisest, kuidas mind kümmekond aastat tagasi pandi eeldiabeetikute hulka ning nüüd ütles arst, et suhkru tase on veres ikka liiga kõrge, et selles klassis edasi istuda. Kirjutas mulle tablette ja ütles, et normaalse inimese jaoks oleks mu kolesterooliga kõik hästi, aga diabeediga pean siiski mingit spets ravimit hakkama võtma. Vaatasime graafikut, mis näitas, kuidas suhkur mu tööstressiga koos tõusma hakkas, kuni olingi finišijoone ületanud. Ei saa ka unustada, et mul on veel eelsoodumus, sest ema pidi ravimite peale minema umbes samas vanuses kui mina alles "eelik" olin. Nii et hea seegi. Nüüd takkajärgi mõeldes, võis ka mu vanaema tegelikult diabeedi tüsistuste pärast siit ilmast lahkuda. Ta oli üle 60. Kes see 50ndatel peale sõda sellistele asjadele suurt tähelepanu pööras. Ma arvan.

Muidugi olin lõpmatult kurb arstilt seda diagnoosi saades. Mul oli tunne, et mu perearst oli siiski veelgi kurvem kui mina ise. Vist sellepärast, et ma väga ei imestanud. Ma polnud õieti suutnud peale rinnavähi tralli kuidagi tagasi õige ree peale saada oma toiduga. Väliselt võisin küll rõõmus olla, kuid sisemiselt oli ikka midagi katki. Kui siis ühel hetkel võttis töö peaaegu et öö ja päeva vahe ära, siis lendas juba regi täiskiirusel mäest alla. Viimastel aastatel oli söömine midagi, mis kuidagi kiiresti oli vaja ära teha, ning lihtne oli haarata mõni võileib ja edasi rügada. Eriti kui ma ise saia-leiba küpsetan. Värskest peast on see ju väga-väga hea ;-) Õnneks ma enda küpsetatud kringleid ja muud magusat palju ei söö. Parasjagu, et maitsen ära, kas on ikka hästi välja tulnud. Mulle meeldib pigem kogu see protsess, kui jahust ja veel mõnest asjast võib midagi imelist välja võluda. Kui suvel näiteks meie "põhisööja", Toomas, oli Eestis, siis pidin panema pool keeksi sügavkülma teda ootama :D Mina võtsin viilu ja Mari paar.

Kui ma tagasi mõtlen, siis ega mul erilisi tunnuseid polnud, või vähemalt neid, mida ma justkui ootasin. Näiteks pidev janu. Mul oli pigem vastupidi, et jõin liiga vähe, mis ka pole hea. Aga, oli kindlasti üks imelik asi, mida ma viimasel ajal märkasin: mul vaheldusid väga suur soov ainult soolase või siis ainult magusa järele. Teise tüübi diabeedi puhul keha ikka toodab insuliini, aga selle toime on vähenenud, mis tähendab, et insuliin ei suuda aidata rakkudel suhkrut ära kasutada ning täita keha energiaga. Või midagi sinna kanti. Ja eks siis lähegi kõik paigast ära. Aju annab märku, et oleks vaja rohkem energiat, aga energiat saad ju toidust. Sina muudkui sööd, aga nälja tunne ei kao. Ja nõnda need kilod kasvavad, lisaks peab pankreas ja neerud kõvasti tööd tegema, kuni ära väsivad.

Kas ma oleks saanud seda ära hoida. Jah ja ei, sest meie keha on üks imelik organism. Kui ma oleks suutnud edasi minna sellega, mis ma 10 aastat tagasi alustasin, siis vähemalt oleks ehk saanud veelgi kaugemale täisdiagnoosi lükata. See oleks ka hoidnud kehakaalu rohkem normis. Eks ma ajasin need lisakilod mingil hetkel menopausi ja ealiste muutuste peale (mis ilmselt ka osaliselt tõsi). Muidugi oleksin siiski võinud tähelepanelikum olla. Normaalkaalu ülemisest piirist olin 3kg raskem. Selle olen kuuga peaaegu kaotanud, ainult toitumist muutes (ma ei oota kohe suuri muudatusi, 2kg kuus oleks hea tulemus). Tahaks tegelikult sinna normaalkaalu keskmistesse numbritesse jõuda, kuigi suuremaks eesmärgiks on vöökoha ümbermõõdu vähendamine.

Ma ei hakanud ka kohe rohtu võtma. Sest ees oli veel üks protseduur - mao ülevaatus. Kõige negatiivse kõrval tuli sealt siiski midagi, mis suutis mu tuju kohe mitmesaja protsendi võrra tõsta. Nad lausa helistasid mulle, mida ei mäleta neid enne teinud olevat. Helikobakteritest pole jälgegi. Ainult nende põhjustatud maohaavade armid. Ma ei pea uuesti kontrolli minema enne viit aastat! Muidu käisin umbes iga kahe aasta tagant. 

No-jah, diabeediravimiga on aga nüüd nii, et olen proovinud paar päeva ilma olla. Võtsin alguses neli tabletti, kuid see tegi eriti hommikuse olemise väga halvaks. Ilmselgelt oli suhkur liiga madal. Läksin poole peale, kuid tulemus polnud suuresti parem. Täna hommikul ärgates ei olnud enam tunnet, et minestan kohe ära ning et süda kargab kohe rinnust välja :-) Mul on aprillis kolme kuu järgne kontroll, eks siis vaata, kuidas ma tegelikult olen hakkama saanud. Ja, ei, mul ei ole veresuhkrumõõtjat. Omamoodi kardan seda, sest võin äkki jääda numbritesse kinni. Eks ma otsusta peale aprilli lõpus arsti juures käiku, kas peaksin selle muretsema. Jätkan ikka oma toitumise kontrolli.

Toiduga seoses võib tegelikult esimese hooga väga segadusse sattuda, mida õieti süüa ja mida mitte. Kui kõiki nõuandeid lugeda, siis minu meelest peale kapsa ja spinati ei tohiks midagi muud suhu torgata :-) Isegi porgandite kohta on väga vastuolulist infot. Õnneks on mu arst üsna asjalik; ma tean, et tal on sama tõbi küljes, lisaks on ta minust vähemalt viis korda ümaram :D Ta pakkus mulle suunamist toitumisnõustaja juurde, aga ma loobusin. Siis ütles, et kui loen toitude kohta, siis ei tasu kõike tõe pähe võtta. Et siiani on olnud väga palju soovitusi loobuda rasvadest jne. Aga neid ei peaks kartma. Et vaataksin pigem keto dieedi poole, mis on diabeeti põdevate inimeste jaoks päris hea olnud (põhimõtteks süsivesikurikastele toitudele EI). Pean ütlema, et mulle sobib. Kuigi ma vist liiga rangeks selles osas ei lähe. Sest mulle tundub, et kõige õigem on oma keha jälgida ning süüa (peaaegu) kõike kontrollitult. Välja arvatud kapsast, mida võid hommikust õhtuni kilode kaupa nagistada :D Mulle tegelikult maitseb kapsas, igas variandis ;-)

Liitusin ka ühe kanadalaste grupiga FBs, kust olen saanud palju häid mõtteid ja julgustust. Nii mõnigi on suutnud just dieediga tablettide pealt ära saada. Mõni on nagu mina, kellele rohud mitte kõige paremini ei mõjunud, sest olid kiiresti teinud toidulaual suurpuhastuse. Mõni loobus kohe ravimitest ja suutis kõik kontrolli alla saada. Aga on ka neid, kes minust poole nooremad, ning täielikus ahastuses... 

Kõige selle kõrval ei saa unustada, et see haigus on siiski progresseeruv. Sinu teha on paljuski see, kui kaugele suudad need halvimad stsenaariumid lükata. Ning tuleb ära unustada, et haigust on võimalik välja ravida, veel kahjuks mitte. Kui kehas on insuliinimasinavärk nässus, siis isegi kui ravimeid ei pea võtma, pead alati meeles pidama, et oled siiski haige. Elu lõpuni. See on midagi, mis peaks juba inimesele selgeks tegema, kui ta alles "eelik" on. 70% pidi ikkagi jõudma oma veresuhkrunäitudeni diabeedini. Ülejäänud suudavad seda oma elustiili muudatustega siiski eemal hoida.

Mul jäi ka silma kellegi mõte, et õieti oli saadud diagnoos tema jaoks justkui blessing in disguise ehk siis asi ei tarvitse olla sugugi nii hull, kui esmapilgul tundub, sest sunnib sind muutma ellusuhtumist ning enda tervise peale mõtlema. Meile kõigile kulub see ära, sest ega diabeet pole ainuke haigus, mis sind kimbutama võib tulla. Me kõik oleme mõne asja jaoks rohkem altit, ikka nõnda, kuidas meie geenidesse see kirja pandud on (välja arvatud, kui ümbrus oma mõju avaldab, siis pole ka heast elustiilist mingit kasu).

Pilt on arstikabinetist, veel ei tea ma, mis ta mulle ütleb, kuigi aiman :-) Mõtlesin hoopis, et ma olen siin nii palju aastaid käinud, miks mitte üht fotot klõpsata.

8 kommentaari:

 1. Umbes poolteist aastat tagasi jätsin tervislikel põhjustel gluteenist toidud ja -ained maha. Selle aja jooksul läks enesetunne ikka palju paremaks ja kehakaal liikus umbes 90 pealt 67-le. Tänase teadmise ja aeg-ajalt ägenevate kõhuprobeemide tõttu guugeldasin hiljuti ka diabeeti ning sain teada, et kleepvalku ja suhkruid sisaldavatest toitudest loobumine lykkab ka kõhunäärme haigestudes raskemat staadiumi edasi. Muide, pärast nisust jt loobumist kadus magusanälg täiesti maagiliselt ära, ma lihtsalt ei taha enam kommi v kooki. Kuna tegu on suurema ja kyllalt mõjuva elustiilimuutusega, kirjutasin sellest ka vähemalt 1 posti. Loodetavasti on sellest Sulle abi.
  https://kaarnalill.blogspot.com/2023/02/ruubon-ja-nele.html

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh :-) Nõnda ongi, et see, mis me suust sisse ajame mõjutab nii paljut. Ja ma tean ka, et kuigi toidulaua muutus võib vahel tunduda liiga suure tööna ja nõuab vaeva, siis on sellest lõpuks palju kasu. Peaasi ka jääda selle juurde. Minu meelest muutub saiast loobudes ka iga toit hulga maitsvamaksbvõi kuidagi selgemalt tulevad erinevad maitsed välja. Ma siiski küpsetama edasi, minu kringlid lähevad siinsete eestlaste üritustele ja eks koju ka, maiasmokale Toomasele. Samas olen hakanud hapusaia tegema, mis isegi diabeetikute sobib (sest bakterid on suhkruga juba üks-null teinud, kuigi süüa tasub jällegi kontrollitult). Mitte et ma saiast puudust tunnen, aga parem kui tütar seda sööb. Eks tal ka suurem risk.

   Kustuta
 2. Anonüümne2/3/24 12:10

  Ütled, et su raviarst on kõvasti ülekaalus ja ise ka suhkruhaige. Kui ta enda tervist parandada ei oska/suuda, kuidas sa tema soovitusi usaldada saad? Ülle

  VastaKustuta
 3. Anonüümne2/3/24 13:36

  Mina ei usaldaks arsti nõuandeid, kes ise räigelt ülekaaluline, põeb T2 suhkruhaigust ja soovitab sul kolesterooli alandada. Kui ta pole enda ravimisega toime tulnud, mis lootus siis tema patsientidel on?! Kas Kanadas peab siiamaani maskiga ringi käima? Ülle

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Maskiga ei pea käima. Kuigi mõned ikka kannavad. Pigem just nii nagu Aasias, kui ise haige oled ja ei taha levitada. Haiglates ja arsti juures on enamasti see kohustuslik, kuigi mitte igal pool.
   Aga eks ta ole, kui arst ise ülekaalus, siis on tõesti küsimus miks? Samas ei tea, mis ravimeid ta ise võtab, sest osa soodustavad kaalu tõusu. Üldiselt olen temaga siiski rahul olnud. Üsna otsekohene ja ei keeruta. Mis mulle sugugi ei meeldi.

   Kustuta
 4. Minu perearst on samuti ülekaaluline, kuid superhea arst. Ja arvan samuti, et ei tea, mis ravimeid ta ise võtma peab.
  Süsivesikutevaba dieeti pidasin, võtsin palju alla ja hea kerge oli olla. Kuid selle tulemusena tõusis kolrsterool väga kõrgele ja lõppkokkuvõttes peale dieedi lõpetamist kehakaal ka paar kilo suuremaks kui oli algselt enne dieeti. Sain arstilt dieedi pärast riielda ja ma ei julge kellelegi seda dieeti soovitada. Saiatooteid väga armastan ja arvan, et seal on kurja juur minu jaoks. Muidu veel suudan loobuda nii enam-vähem, kuid siis tuleb külla lapselaps, kes armastab küsida psetada ja vnaema taas kaalutõusuga jännis.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen nüüdseks üsna palju lugenud igasuguseid kirjutisi ja jõudnud järeldusele, et ega päris ilma süsivesikuteta keha ka vastu ei pea. Muidu tulevad muud hädad. Tähtis on lihtsalt valida kui palju ja mis tüüpi (aeglaselt imenduvad süsivesikud, mis ei tõsta suhkru taset äkitselt). Kuigi keto idee mulle meeldib, siis hommikuti teen endiselt kaerahelbeputru, kuigi mitte helvestest vaid katki lõigatud kaeratangust (steel cut oats). Ma olen ka mõelnud, et et tore on elada saja aastaseks, aga ainult siis kui keha ja mõistus vastu peavad :-) Nii et kui ma ei suudagi kõike väga täpselt nii süüa nagu vaja ning mu eluke lühem, siis mis seals ikka.

   Kustuta
 5. Anonüümne5/3/24 11:05

  Vabandan väga kirjavigade pärast. Kommentaar läks kogemata teele enne kui kõik vead parandatud sain.

  VastaKustuta

Võid siia jätta oma arvamuse. Need ilmuvad kohe-kohe! Nii et ainult kannatust :-)